Temporär lokal för Utsäljeskolan
För att möta dagens behov och skapa fler skolplatser planerar vi för att bygga en ny skola vid Utsäljeskolan i Segeltorp. Vid Källbrinks IP har vi byggt en temporär lokal för skolan under byggtiden.



Den temporära lokalen består av moduler fördelat på 3 våningar med plats för 700 elever. Här kommer Utsäljeskolan att bedriva sin verksamhet i cirka tre läsår innan de ordinarie lokalerna står klara för preliminär inflytt vår/sommar 2024.

Modulerna på Källbrinks IP tog i bruk höstterminen 2021.
Parkeringsplatsen mellan den tidigare konstgräsplanen och tennishallen kommer under uppförandet av modulerna att vara avstängd och utgöra en del av arbetsområdet.
Läs mer om nya Utsäljeskolan i Segeltorp
OBS! Parkeringen mellan tennishallen och tillfälliga skolan är stängd tillsvidare. Besökare hänvisas till parkeringen ovanför tennishallen eller parkeringen på andra sidan Stockholmsvägen mot Gömmarskogen.