Ny sim- och idrottshall med parkeringshus i centrala Huddinge
Visionsbild som visar hur den nya sim- och idrottshallen kan komma att se ut, vy av huvudentrén. Bild: a och d arkitektkontor
En samlingsplats för idrott, motion och rekreation i centrala Huddinge
Arbetet med att utreda behovet av en ny sim- och idrottshall inleddes i Huddinge kommun redan 2020. Den 8 december 2025 fattade kommunfullmäktige ett genomförandebeslut – Nu påbörjas bygget. Med en planerad bruttoyta på cirka 23 500 m² blir anläggningen cirka 3,5 gånger större än nuvarande hall.
Bygget påbörjas vid det blivande parkeringshuset
I anslutning till sim- och idrottshallen bygger vi ett parkeringshus med cirka 300 platser och infart från Lännavägen. I februari 2026 startar etableringen vid den nuvarande byggnaden som ska rivas för att ge plats åt parkeringshuset.
Kommande bygghändelser
Byggområdet vid blivande parkeringshuset:
- Rivning av exteriören påbörjas under vecka 25. Den beräknas att pågå under hela sommaren fram till och med mitten av september. Merparten av rivningen ska vara färdigt innan skolstart.
- Pålning och sprängning planeras att starta efter sommaren
Byggområdet för sim- och idrottshallen:
Den nya sim- och idrottshallen kommer att ligga norr om Huddinge centrum, vid Huddingevägen mellan Huddingegymnasiet och Björkängsvägen.
- Nu är byggområdet instängslat. Det går fortfarande att promenera över grönytorna under sommaren, stängslet beräknas att stänga innan skolstart v. 34.
- Under v. 25 utför SVOA (Stockholm vatten och avfall) geotekniska borrningar på parkeringsplatsen vid gymnasiet (den stora parkeringen mellan grönytan och macken).

Anmäl dig till nyhetsbrev och SMS
Vill du få regelbundna uppdateringar om bygghändelser som berör dig som närboende? Då kan du anmäla dig till vårat nyhetsbrev. Du har även möjlighet att anmäla dig till att få SMS till direkt till din telefon när det blir dags för sprängningar vid byggarbetsplatsen, vilket kommer att ske efter sommaren 2026.
Byggplatsens arbetstider och information
Projektets byggarbetstider är:
- Vardagar kl. 06.30–18.00.
- Inget arbete som orsakar buller innan kl. 07.00
Visst helg- och kvällsarbete kan förekomma. Vi informerar om arbete utanför ordinarie arbetstider i förväg.
Gång- och cykelvägen vid Sågbäcksbron och Gymnasievägen är avstängd. Det beror på att den ligger på byggområdet.
- Gående och cyklister hänvisas istället till den parallella gång- och cykelvägen längs Huddingevägen. Infart finns vid busshållplatserna på båda sidor av vägen.
Se karta:

Vi strävar efter att göra det så bra som möjligt för dig som bor, studerar eller vistas i närheten av bygget under projekttiden.
Du kommer att märka av att vi är på plats. Vissa moment såsom rivning, sprängning, spontning och pålning kan upplevas som mer störande än andra.
Vi följer Naturvårdsverkets riktlinjer för bullerkrav och strävar efter att minimera störande moment i mesta möjliga mån. Inför tyngre arbeten installerar vi ljud- och vibrationsmätare som vi läser av regelbundet för att säkerställa att vi håller oss inom ramarna för dessa.
Läs mer om riktlinjerna här:
Hör gärna av dig till oss om du har frågor och funderingar.
Vanliga frågor
Enligt projektets planering ska pålnings- och sprängningsarbetet påbörjas efter sommaren.
Inför detta kommer en riskanalys att genomföras. Om din fastighet är berörd så kontaktar vi dig i god tid innan arbetet med pålning och sprängning påbörjas.
Läs under punkten "Buller och vibrationer".
När Huddingehallen togs i drift 1971 var konstruktionen och de tekniska systemen anpassade för den tidens krav och antal besök. Under åren har kraven förändrats och belastningen på byggnaden har ökat. Livslängden på bassängkonstruktionerna i Huddingehallen är passerad.
Projektet genomförs av Huddinge Samhällsfastigheter och på uppdrag av Huddinge kommun. För byggprojekteringen har vi tecknat avtal med Cobab Sverige AB.
- Etablering vid byggarbetsplatsen planeras att ske under februari 2026.
- Rivning av kontorshuset vid torget planeras att starta under första kvartalet 2026
- Byggnation av parkeringshus beräknas starta hösten 2026.
- Arbetet vid den nya sim- och idrottshallen beräknas också att starta hösten 2026.
Nuvarande Huddingehallen ska hållas öppen fram tills dess att den nya sim- och idrottshallen öppnas. Löpande underhållsarbete fortsätter men det planeras inte för större renoveringsarbeten.
Den nya sim- och idrottshallen planeras att vara färdig för inflyttning 2030, förutsatt att bygglov och andra nödvändiga beslut godkänns inom tidsram.
Kontakt
Fakta
- Bygget startade i februari 2026.
- Den nya hallen blir tre gånger större än nuvarande hall (23 500 m²)
- Inflyttningen är planerad till 2030